Siarka jest niezmiernie ważnym składnikiem białek – zarówno tych roślinnych, jak i zwierzęcych. Właśnie dlatego jest pierwiastkiem często pojawiającym się w paliwach kopalnych, a szczególnie węgla kamiennego i ropy naftowej, które w dużej mierze są złożone właśnie z obumarłych tkanek.
Fakt, że w wielu miejscach można znaleźć złoża siarki nastraja pozytywnie, głównie dlatego, że pierwiastek ten może mieć ogromne znaczenie w hodowli roślin. Wspomniany wyżej surowiec jest ważnym składnikiem nawozów mineralnych, gdzie występuje przede wszystkim pod postacią siarczanu wapnia.
Siarka w czystej postaci nie może być przyswojona przez rośliny, jednak pod wpływem działania bakterii glebowych staje się substancją przyswajalną. Co więcej, pozytywnie wpływa też na zdolność wchłaniania innych składników odżywczych, przede wszystkim azotu i fosforu.
Siarka może być też środkiem służącym go ochrony roślin. Organiczne związki siarki często wykorzystywane są w rolnictwie, gdzie pełnią rolę tak zwanych agrochemikaliów.
Jednak to nie wszystko. Ze względu na swoje antybakteryjne działanie, często można znaleźć ją w składzie leków.
Siarka znajdzie zastosowanie również w substancjach barwiących.