projekty-iz Ładowanie

Higiena procesów prania

www.kongres-samorzadowy.pl https://www.mapalu.pl/ czujnik przepływu wody termet

Dla wszelkiego rodzaju bielizny, zarówno tej osobistej, jak i pościelowej czy też stołowej bardzo ważne jest, aby w trakcie całego procesu prania następowało zniszczenie niepożądanych, a zawsze na nich występujących bakterii. W dawnych czasach w celu odkażania bielizny używana była wysoka temperatura.

Już samo wypranie w temperaturze około 90 °C powodowało dezynfekcję danej tkaniny, nie trzeba było w tym celu nawet używać dodatkowych środków chemicznych. Z biegiem czasu, gdy z powodów dążenia do oszczędności energii elektrycznej oraz wody zaczęto obniżać temperaturę, w jakiej przeprowadzane jest pranie, właściwości dezynfekujące przejęły na siebie dodawane substancje chemiczne.

Szeroko znany wybielacz chlorowy posiada takowe cechy i z powodzeniem może spełniać funkcję bakteriobójczą, jednakże jego ciągłe używanie powoduje niszczenie tkanin. Przy praniu w niskich temperaturach, około 40 °C niektóre środki wybielające pełnią także funkcje bakteriobójcze.

Spośród występujących aktualnie na rynku środków proszek do prania składający się z bielącego kompleksu TAED, czyli czteroacetylenodwuaminy spełnia takowe funkcje.