Telewizja naziemna, a satelitarna

Telewizja naziemna, a satelitarna
www.chsd.org.pl

Telewizja naziemna tym różni się od telewizji satelitarnej, że do swojego działania wykorzystuje nadajniki znajdujące się na ziemi, a nie zawieszone na orbicie okołoziemskiej satelity. Nadajniki te umieszczone są zazwyczaj na wysokich budynkach lub innych wysokich obiektach takich jak wzniesienia. Przyczyną takiego umiejscowienia jest potrzeba pokrycia sygnałem jak największego obszaru, a sprzyja temu wysoka lokalizacja anteny nadawczej.

Telewizję naziemną można nadawać w sposób analogowy, oraz coraz bardziej powszechny sposób – cyfrowy. Sygnał analogowy sukcesywnie zostaje wyłączany na terenie całej Europy. Najwcześniej telewizję naziemną w formacie cyfrowym zaczęła nadawać Wielka Brytania w 1998 roku.

W Polsce cyfryzacja telewizji zakończyła się w 2013 roku. Dzięki temu zabiegowi odbierane kanały w telewizji naziemnej mają o wiele lepszą jakość obrazu (nawet w jakości HD), dźwięku oraz jest ich znaczniej więcej. Z wyjątkiem obowiązkowej opłaty od odbiorników radio-telewizyjnych, naziemna telewizja w Polsce jest całkowicie bezpłatna.