Nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej
Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest drogą radiową. Potrzebuje więc ona specjalnych nadajników, aby móc rozsiewać sygnał. Nadajnik zbudowany jest z specjalnego kodera MPEG-2 lub MPEG-4 (w przypadku Polski jest to MPEG-4), który koduje i kompresuje obraz, wideo, dźwięk oraz dane.
Taki strumień danych transmitowany jest za pomocą dwóch multiplekserów. Pierwszym jest multiplekser programowy, tworzący strumień jednego programu. Następnie przenoszony jest on do mulitpleksera transmisyjnego, w którego skład mogą wchodzić różne kanały o stałej długości fal.
Następnie całość trafia do układu sygnałów, składającego się z pilota do synchronizacji z nadajnikiem oraz TPS, czyli zakodowanych danych modulacji dla modulatora ODFM z różną wartością nośnych. Na samym końcu znajduje się przetwornik cyfrowo-analogowy, który pozwala aby właściwy sygnał radiowy trafił do nadajników cyfrowej telewizji naziemnej. W Polsce działa ponad 200 nadajników dla podstawowych multipleksów ogólnopolskich oraz ponad 10 nadajników dla multipleksów lokalnych.
Polecane artykuły
Rośliny do przydomowego ogrodu wybieraj rozważnie
www.zlot2010krakow.pl gartenzäune aus polen Chcąc wybrać do swojego przydomowego ogrodu idealne rośliny, powinnaś przede wszystkim kierować się rozwagą. Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu, nie sadź roślin egzotycznych. Wymagają one dużego nakładu pracy i ciągłej pielęgnacji. W przypadk
Mydło
czyściwo białe pokrętła do kuchenki Ciekawostką jest fakt, iż zostało ono wynalezione bardzo, bardzo dawno temu, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dawno, a było to ponad 5000 lat temu, na Bliskim Wschodzie. W początkowym okresie pełniło tylko funkcje piorące oraz służyło do przemywania podrażnie