Nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej

Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest drogą radiową. Potrzebuje więc ona specjalnych nadajników, aby móc rozsiewać sygnał. Nadajnik zbudowany jest z specjalnego kodera MPEG-2 lub MPEG-4 (w przypadku Polski jest to MPEG-4), który koduje i kompresuje obraz, wideo, dźwięk oraz dane.
Taki strumień danych transmitowany jest za pomocą dwóch multiplekserów. Pierwszym jest multiplekser programowy, tworzący strumień jednego programu. Następnie przenoszony jest on do mulitpleksera transmisyjnego, w którego skład mogą wchodzić różne kanały o stałej długości fal.
Następnie całość trafia do układu sygnałów, składającego się z pilota do synchronizacji z nadajnikiem oraz TPS, czyli zakodowanych danych modulacji dla modulatora ODFM z różną wartością nośnych. Na samym końcu znajduje się przetwornik cyfrowo-analogowy, który pozwala aby właściwy sygnał radiowy trafił do nadajników cyfrowej telewizji naziemnej. W Polsce działa ponad 200 nadajników dla podstawowych multipleksów ogólnopolskich oraz ponad 10 nadajników dla multipleksów lokalnych.
Przeczytaj również: Zakupienie nowego smartfona – czym się kierować przy wyborze?
Przeczytaj również: Wybieranie telewizora – na co zwracać uwagę?
Przeczytaj również: Telewizja naziemna, a satelitarna
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Czy moje kwiaty mają dostateczna ilość światła?
pietrzak-zaune.de ochrona kukurydzy Kwiaty potrzebują światła w odpowiedniej dla nich dawce. Nie zawsze nasłonecznione miejsce oznacza okno w pełnym słońcu. Zatem, jak to jest z tymi kwiatkami, kiedy potrzebują światła, a kiedy je lepiej ograniczyć? Jak się okazuje jest to bardzo proste do zaob

Gdzie stosuje się grafit?
https://www.nagrzewnice-sklep.pl skup złomu Zabrze http://www.wostal.biz/skup-zlomu-zabrze.php Wostal – skup surowców wtórnych i złomu Gdzie możemy znaleźć węgiel? Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta – w kopalni. Jeśli zapytamy w sposób bardziej precyzyjny, chcąc się dowiedzieć, gd