projekty-iz Ładowanie

Warto dostrzegać talenty dziecka

google na snowboard

Już od pierwszych chwil życia, warto dokładnie obserwować swoje dziecko. Może się okazać, że w wieku kilku lat będzie wykazywało predyspozycje do uprawiania jakiegoś sportu, a jeśli dobrze nim wówczas pokierujemy, to może być tak, że uda nam się stworzyć świetnego sportowca. Jednak trzeba tutaj pamiętać, że wszystko musi być dokładnie przemyślane, a co się z tym wiąże, musimy mieć pewność, że na każdym etapie jego rozwoju podejmujemy decyzje odpowiednie dla naszego dziecka.

Najpierw sport przez zabawę

Jeżeli widzimy, że nasze dziecko chętnie chodzi na basen, to możemy je zapisać na naukę pływania.

Jeśli lubi kopać piłkę, to na treningi piłkarskie. Warto jednak dopilnować, aby wybrać taką dziedzinę sportu, która wzbudza zainteresowanie w naszym dziecku, a co się z tym wiąże, też taką, która sprawia mu najwięcej radości. Podczas wybierania odpowiedniego miejsca na trening danej dyscypliny, powinniśmy poszukać jak najwięcej opinii zamieszczonych przez innych rodziców. Ważne jest to, aby takie treningi były połączone z zabawą, bo im lepiej dziecko będzie się podczas nich czuło, im lepiej będzie się podczas nich bawiło, tym chętniej będzie na nie chodziło i tym chętniej będzie wykonywało polecania trenera.

Trzeba liczyć się z poświeceniami

Jeśli nasze dziecko, mimo upływu lat, nadal będzie chciało trenować daną dziedzinę sportu, to z pewnością powinniśmy je w tym wspierać. Wybierać najlepsze ośrodki treningowe, zawozić na te treningi, brać udział w meczach. Jednak trzeba też dziecku uświadomić, że to będzie ciężka praca, a jeszcze będzie ją trzeba połączyć ze szkołą. Im prędzej dziecko zda sobie z tego sprawę, tym łatwiej będzie mu później wszystko pogodzić.

Dodatkowo powinniśmy być zawsze wsparciem dla dziecka, bez względu na to, czy odnosi sukcesy czy nie, zawsze musimy je motywować do większego wysiłku, większej walki. Oczywiście trzeba się tutaj liczyć również z różnymi kosztami, związanymi z treningami, strojami, zawożeniem na mecze, jednak z pewnością później to wszystko zostanie nam wynagrodzone, jeśli nasze dziecko stanie się sławnym sportowcem i będzie odnosiło spore sukcesy w swojej dziedzinie. Może się jednak okazać, że w pewnym momencie stwierdzi, że ta dyscyplina to jednak nie to i chętnie spróbowałoby czegoś innego. Wówczas warto na to pozwolić, bo może się okazać, że faktycznie będzie miało rację, a przecież nie ma nic gorszego, niż zmuszanie się do uprawiania sportu, którego człowiek tak naprawdę nie chce uprawiać.

Koniecznie zobaczmy jakie są tutaj możliwości, w jakim wieku można zapisywać dzieci do różnych szkółek i na różne treningi. Im prędzej zacznie, tym większa będzie szansa, że wyrośnie na wspaniałego sportowca, jednak musimy się postarać, aby na początku był to trening połączony z zabawą, tak aby dziecko naprawdę pokochało to, co będzie robiło. Im lepiej będzie się czuło w danym sporcie, tym chętniej będzie trenowało i tym lepsze wyniki będzie osiągało.