projekty-iz Ładowanie

Urok żywych choinek – dlaczego są lepsze niż te sztuczne?

www.bepieczniwpasach.pl

W polskiej tradycji świątecznej rola choinek jest trudna do podważenia. Przede wszystkim są one symbolem Bożego Narodzenia i to najbardziej spektakularnym. Takim, który pojawia się praktycznie w każdym domu. Na ten szczególny czas w roku choinka staje się centrum domowego życia. Przy niej gromadzą się uczestnicy wigilijnej wieczerzy, ona jest podziwiana, z pietyzmem dekorowana i pod nią znajduje się wszelkiego rodzaju prezenty.

Możliwości są spore i warto zrobić z nich użytek, aby móc cieszyć się wspaniałą bożonarodzeniową ozdobą w swoim domu. Jednakże wybór choinki to bardziej złożone zadanie, ponieważ trzeba jeszcze zdecydować się na konkretny gatunek drzewka. I w ogóle zastanowić się, czy chcemy mieć żywą choinkę, bo mimo wszystko nie jest to dziś wybór oczywisty. Przede wszystkim mając żywą, naturalną choinkę trzeba liczyć się z tym, że igły będą opadać z czasem. Dlatego warto zawsze decydować się na zakup drzewka świeżego i w doskonałej kondycji.

Jednocześnie powinno ono przynależeć do gatunku znanego z trwałości. Pod tym względem najlepiej sprawdzi się świerk srebrny, a także jodła kaukaska. Tak się szczęśliwie składa, że oba gatunki są w Polsce bardzo rozpowszechnione i często hodowane pod kątem świątecznego sezonu, więc z nabyciem odpowiedniego wariantu raczej nie będzie problemu. W zależności od preferencji można zdecydować się na drzewko cięte lub w donicy. Estetyka, zapach – żywa choinka to wiele różnych walorów Żywa choinka nie jest tylko wspaniałą dekoracją.

Ma sama w sobie niepowtarzalny charakter, którego nie da się porównać nawet z najlepiej wykonanym sztucznym drzewkiem. Te ostatnie są jednak wybierane. Zwykle przez osoby, które chcą mieć jedną choinkę na wiele lat lub z jakichś względów chcą uniknąć sprzątania opadających z czasem igieł. Patrząc pod tym kątem, dobrym wyborem jest wspomniany świerk srebrny, ponieważ wyróżnia go spora żywotność nawet po ścięciu. Drzewko w donicy siłą rzeczy będzie znacznie trwalsze bez względu na gatunek i to także należy mieć na względzie, dokonując ostatecznego wyboru.

Niektóre choinki mogą roztaczać też wokół siebie intensywny, leśny zapach. Znów trzeba tutaj przywołać świerk srebrny, który jest znany z wyrazistej woni. Będzie ona cieszyć nosy domowników przez cały świąteczny okres. To jeszcze jeden powód, aby zdecydować się właśnie na żywe, naturalne drzewko. Bywa, że rezygnuje się z niego z przyczyn zdrowotnych – chociażby z uwagi na alergię.

Wtedy rzeczywiście choinka z tworzywa sztucznego lub ekologiczna z papieru (są i takie) okaże się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie zmienia to faktu, że urok żywych drzewek jest niepodważalny.