projekty-iz Ładowanie

Opieka nad osobami starszymi – dobry plan dnia

www.holo.pl https://mecenas-lodz.com.pl/uslugi/prawo-karne-wykonawcze/ https://www.tophifi.pl/aktualnosci/twoja-ulubiona-muzyka-zawsze-z-toba/

Podejmując się opieki nad osobą starszą należy pamiętać, że podstawą prawidłowego wywiązywana się z swoich obowiązków jest stworzenie odpowiedniego planu dnia naszego podopiecznego. Możecie wykonać taki harmonogram razem i wspólnie pilnować ustaleń. Takie działanie znacznie ułatwi współpracę i sprawi, że podopieczny będzie czuł się dobrze w Twoim towarzystwie. Opieka nad osobami starszymi to nie tylko troska o ich zdrowie, ale także okazywanie zainteresowania i szacunku.

Plan dnia krok po kroku

Kiedy nie mieszkasz w jednym domu z swoim podopiecznym ustal na początek o której godzinie będziesz codziennie witał u progu jego drzwi. To istotna sprawa, bowiem oznacza początek Twojego dnia pracy. Najczęściej wybieraną pora jest poranek, ponieważ późniejsze godziny oznaczałyby dysfunkcje w codzienności podopiecznego.

Warto oprócz opisywanego harmonogramu ustalić z nim lub jego rodziną zakres Twoich obowiązków. Często przed pobudką osoby starszej trzeba przygotować dla niej lekarstwa i śniadanie, a czasami też posprzątać mieszkanie. W harmonogramie dnia najistotniejsze będą pory przyjmowania poszczególnych medykamentów oraz godziny spożywana posiłków. Im bardziej będą one regularne, tym lepiej. Istotne okaże się też zaplanowanie rozrywek, czasu na aktywność fizyczną, spotkania z rodziną i znajomymi. Ważne dla osób starszych jest też zaplanowane godzin odpoczynku, wizyt u lekarza i bieżące planowanie wydarzeń. Lepiej nie zaskakiwać ich nagłymi zmianami, ponieważ często przyzwyczajają się do obranego tryby dnia.

W przypadku świąt i innych wyjątkowych dat również dobrze jest wyprzedzić fakty, które maja mieć miejsce. Im mniej elementu zaskoczenia, tym lepiej. W ustaleniach należy uwzględniać wszelkie przyzwyczajenia podopiecznego. Zdarzają się tzw. rytuały, jak np. picie herbaty o określonej godzinie, codzienne czytanie prasy, telefon do dzieci lub wnuka. Ich zaniedbywanie powoduje spory dyskomfort i niezadowolenie osób starszych, które negatywnie wpływają na samopoczucie, co przekłada się często w ich przypadku także na stan zdrowia.

Dlatego jako solidny opiekun warto pamiętać o wszystkich ulubionych, codziennych czynnościach staruszków.