projekty-iz Ładowanie

Jakie są rodzaje odzieży BHP?

garnitury męskie duże rozmiary Sky-Poż: firma przeciwpożarowa

Są firmy, które praktycznie w ogóle nie potrzebują odzieży BHP. Inne potrzebują jej tylko w niewielkim zakresie, a jeszcze inne tej odzieży potrzebują całkiem sporo i praktycznie wykorzystują wiele jej rodzajów, aby móc swoim pracownikom zapewnić właściwe bezpieczeństwo, podczas wykonywania służbowych zadań. Dlatego też, tak ważne jest to, aby wiedzieć, jaką odzież BHP możemy nabyć i żeby też mieć świadomość, że zawsze trzeba sprawdzać jej certyfikaty. Tylko dobrej jakości odzież może dać nam gwarancję, że w razie potrzeby, zapewni naszym pracownikom odpowiednie zabezpieczenie.

Co jest najczęściej poszukiwane?

Jeżeli chodzi o odzież BHP, która jest najczęściej poszukiwana, to nie ulega wątpliwości, że są to buty, spodnie, kurtka, kaski, okulary ochronne i stopery. To właśnie one mają chronić ciało pracownika przed odłamkami, opiłkami, hałasem czy poślizgnięciem się. Jeśli nasz pracownik swoje stanowisko pracy posiada na hali produkcyjnej, po której poruszają się wózki widłowe i na której produkowane są dość ciężkie lub twarde elementy, to odpowiednie buty, będą tutaj niezbędne. Mają one specjalnie wzmacniany przód i tył, tak aby z jednej strony chroniły palce u stóp, gdyby coś miało nam na nie spaść, a z drugiej mają chronić pięty, w razie niebezpieczeństwa najechania wózka widłowego.

Takie buty powinny mieć również mocne podeszwy, wykonane z takiego materiału, aby pracownicy nie przewracali się na dość śliskiej powierzchni, jaką zazwyczaj wyłożona jest podłoga w magazynie, tym bardziej, że niejednokrotnie można na niej trafić na plamy oleju. Okulary ochronne będą miały chronić oczy przed opiłkami, które pojawiają się podczas przycinania czy szlifowania, a stopery muszą chronić uszy naszych pracowników przed nadmiernym hałasem. Co ważne, zarówno jedne i drugie, powinny być tak dobrane, aby ich noszenie było wygodne. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nasi pracownicy nie będą próbowali obchodzić tych nakazów, co mogłoby być dla nich niebezpieczne.

Kaski, rękawice i maseczki

Wiele firm inwestuje w różnego rodzaju odzież BHP, nawet jeśli wydaje się, że nie jest ona aż tak potrzebna. Jednak kaski, rękawice czy maseczki nie kosztują wiele, a mogą się przydać, jeśli trzeba będzie wykonać jakieś nadprogramowe prace. Ale są także firmy, w których tego typu odzież BHP to podstawa, dlatego też, warto zobaczyć, co konkretnie będzie nam tutaj zaproponowane. Maseczki muszą posiadać specjalne filtry, dobrze trzymać się na nosie, ale też pozwalać na swobodne oddychanie.

Rękawice i kask powinny być dopasowane do osoby, która będzie je nosiła, tak aby mogła się ona skupić na swojej pracy, a nie na ich ciągłym poprawianiu. Kaski też powinny być kupowane z odpowiednimi atestami i z jak największą wytrzymałością, tak aby faktycznie chroniły głowy naszych pracowników podczas niebezpiecznych sytuacji. Warto zobaczyć jaką odzież BHP możemy kupić, jakie są jej rozmiary i co najbardziej może się przydać w naszej firmie. Ale kilka rzeczy, awaryjnie także możemy zabrać, na nieprzewidziane sytuacje.