projekty-iz Ładowanie

Jak opiekować się osobami starszymi – okaż wsparcie psychiczne i fizyczne

mycie okien cena http://holo.pl

Podejmując się opieki nad drugim człowiekiem należy uwzględniać przede wszystkim dwa jej główne aspekty. Pierwszym jest troska o dobry stan zdrowia fizycznego, a drugim okazywanie psychicznego wsparcia. Wbrew pozorom ludzie starsi nie zawsze należą do grupy szczęśliwych – bardzo często cierpią na depresje i samotność. Jak odpowiednio ich wspierać? Skup się głównie na ich obserwowaniu i na początku sam postaraj się wywnioskować jaka wewnętrznie jest osoba starsza nad którą masz objąć opiekę. Potem możesz przejść do kilku następnym kroków…

Gdy osoba starsza ma depresje…

W wyniku indywidualnych obserwacji może okazać się, że nasz podopieczny potrzebuje nie tylko opieki fizycznej, ale również mentalnego wsparcia. Postaraj się uzyskać wszelkie możliwe informacje dotyczące jego złego samopoczucia. Możesz samodzielnie przeprowadzić szczerą rozmowę, ale warto także skorzystać z konsultacji z najbliższymi i specjalistą. Pamiętaj, że częsty kontakt, w którym będziesz starać się wysłuchać osoby starszej, okażesz w nich wsparcie i ciepło oraz będziesz starał się rozweselać jest bardzo istotny dla poprawy stanu psychicznego.

Nie odtrącaj tych wewnętrznych potrzeb swojego podopiecznego. Samo towarzystwo i zainteresowanie jest często ważniejsze niż troska o idealnie poukładane swetry czy pyszny obiad. Szczególnie w depresji odrywa ono ogromną rolę.

Gdy osoba starsza jest chora fizycznie…

Schorzenia występujące w podeszłym wieku najczęściej uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie. Dlatego opiekując się osobą starszą, której ruchy są ograniczone przez chorobę, okazuj wsparcie w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności bez grymasu na twarzy. Najgorsze co może zrobić opiekun to agresywnie reagować na potrzeby chorującego podopiecznego. Staraj się go wyręczać w wszystkim co sprawia mu trudność i wspieraj w próbach wykonywania czynności, które są jeszcze możliwe do zrealizowana przy minimalnym wysiłku. W ten sposób pomożesz niesprawnemu człowiekowi.

Troszcz się o jego higienę, ciepłe i czyste ubrania, a także porządek w domu i pomieszczeniu, w którym przebywa najczęściej.