projekty-iz Ładowanie

Czy uprawiamy jakiś sport

Bardzo często dorośli narzekają na to, że dzieci zmagają się z otyłością, że nie chcą ćwiczyć, że unikają lekcji wychowania fizycznego. Denerwują się widząc dzieci przed komputerem, przy tablecie, albo z komórką w ręku, jednak prawda jest taka, że dzieci często powielają zachowania dorosłych.

Jeśli sami nie ćwiczymy, jeśli sami nie uprawiamy żadnego sportu, to jak chcemy zachęcić dziecko do tego, aby było bardziej aktywne fizycznie?

Sami czy z kimś?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, czy chcemy ćwiczyć sami czy jednak wolelibyśmy mieć partnera do ćwiczeń. W tym drugim przypadku możemy być pewni, że będziemy się nawzajem motywować do większego wysiłku, że będziemy się motywować do kolejnych treningów.

Jednak może się okazać, że trenowanie z inną osobą będzie prowokowało nas do rozmowy, a wówczas z dobrego treningu nic nie wyjdzie i efektów naszych starań nie będzie widać. Dlatego właśnie warto się dobrze zastanowić nad tą kwestią, a jeśli już poznamy na nią odpowiedź, to powinniśmy się zastanowić, jaka dyscyplina sportu będzie tutaj dla nas najlepsza.

Wymagajmy od siebie ciągle więcej

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem, to powinniśmy pamiętać, aby zaczynać powoli, bo nasz organizm nie jest przyzwyczajony do fizycznego wysiłku. Jednak jeśli już ćwiczymy od jakiegoś czasu, to powinniśmy pamiętać, aby zawsze wymagać od siebie jeszcze więcej.

Skoro udało nam się przebiec dany dystans bez zadyszki, to może warto kolejnym razem zwiększyć tempo, aby ten sam dystans przebiec w krótszym czasie, albo zwiększyć odległość do pokonania? Oczywiście nie można przesadzać, wszystko musi się odbywać stopniowo, ale jeśli sport stanie się rutyną, jeśli nie będzie sprawiał nam radości, to szybko może się okazać, że zrezygnujemy z jego uprawiania, a co się z tym wiąże, zaprzepaścimy to, co do tej pory osiągnęliśmy. A jeśli dyscyplina sportu, jaką uprawialiśmy zaczęła nas nudzić, to może warto spróbować swoich sił w czymś innym? Możliwości jest tutaj naprawdę wiele, do tego jeszcze w wielu przypadkach sami możemy sobie urozmaicać treningi.

Dlatego właśnie warto przemyśleć, co może nas zainteresować, bo najważniejsze jest to, abyśmy się ruszali, abyśmy pokazywali dzieciom, że ruch jest ważny i nawet jeśli nie planujemy uprawiać sportu zawodowo, to jednak warto znaleźć coś dla siebie, co pomoże nam odpowiednio zadbać o ciało i też dobre samopoczucie.